الیاف اکریلیک در صنایع فرش

IMG 1318 - الیاف اکریلیک در صنایع فرش

الیاف اکریلیک یکی از قدیمی ترین الیاف بشر ساخت است که علی رقم ظهور رقیبان بسیار قدرتمندی نظیر الیاف پلی استر، الیاف پلی آمید و حتی پلی پروپیلن توانسته است به دلیل خصوصیات منحصر به فرد خود تا به امروز به حیات صنعتی خود ادامه دهد.

الیاف اکریلیک نه تنها کاربرد گسترده ای در صنعت نساجی مخصوصا صنایع تولید فرش ماشینی .امروز با توجه به نزول صنعت نساجی در آمریکا و اروپا، تولید کنندگان الیاف اکریلیک در کشور های پیشرفته با ایجاد ابداعاتی در آن الیاف متناسب با کاربردهای صنعتی و فنی را تولید می نماید. 

 

 

از مهم ترین خصوصیات الیاف اکریلیک مورد استفاده در تولید می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • مقاومت خوب منسوج تولید شده از آنها به دلیل خوصیات مکانیکی خوب و یکنواخت الیاف
  • مقاومت در برابر اسیدها ، مواد قلیایی و سایر حلال های معدنی
  • مقاومت در برابر شرایط محیطی نظیر تابش اشعه ماورا بنفش و نور خورشید 

 

الیاف اکریلیک و ایمنی :

انواع خاصی از الیاف اکریلیک وجود دارند که از لحاظ شیمیایی ساختار آنها اصلاح شده و به نام اکریلیک اصلاح شده یا مدآ کریلیک شناخته می شوند. این الیاف به دلیل خاصیت ضد آتش ذاتی خود می توانند در کاربرد هایی نظیر تولید البسه ایمنی مورد استفاده قرار بگیرند. لباس های تهیه شده از الیاف از یک سو راحتی پوشش مناسبی در قیاس با سایر انواع البسه ایمنی  داشته و از سوی دیگر محافظت مطلوبی را نیز در قبال خطرات ناشی از پخش جرقه و.. دارد.

شرکت کانکا ژاپن تنها تولیدکننده این الیاف در جهان با نام تجاری کانکارون است . علاوه بر استفاده از این الیاف برای کاربردهای ایمنی و صنعتی ، به دلیل نرمی و زیردست خاص الیاف مدآکریلیک از آنها برای کاربرد هایی نظیر تولید موی مصنوعی، خز مصنوعی پالتو ، … نیز استفاده می شود.

 

اکریلیک و فرش خاوران 

شرکت فرش خاوران در تولید تمام فرش های 700 شانه خود نخ های100% اکریلیک را بکار میبرند. که این امر باعث میشود فرش های خاوران نسبت به فرش های دیگر شفاف تر باشند. دیگر ویژگی که فرش های اکریلیک نسبت به فرش های دیگر دارد مقاوم تر  بودن آنها در آتشوزی است .

 

نخ اکریلیک در شرکت خاوران      نخ اکرییلیک در شرکت خاوران

 تصاویری از نخ های تمام اکریلیک شرکت خاوران

 

 

 

 

1 دیدگاه برای “الیاف اکریلیک در صنایع فرش

  1. اشتراک‌ها: مزیت های فرش 700 شانه - شرکت فـرش خـــاوران - فرش 700 شانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button