تاریخچه فرش ایران

images 7 - تاریخچه فرش ایران

220px Scythiancarpet 1 202x300 - تاریخچه فرش ایرانقدیمی‌ترین نمونهٔ فرش جهان که تاکنون یافته شده‌است، فرشی آریایی با نقوش اصیل هخامنشی که در گور یخ‌زدهٔ یکی از فرمانروایانسکایی در درهٔ پازیریک در ۸۰ کیلومتری مغولستان بیرونی پیدا شده که فرش پازیریک نامیده می‌شود. پژوهشگران این فرش را از دست‌بافت‌های پارت‌ها یا مادها و مربوط به دوره هخامنشی می‌دانند.و جالب اینجاست که تاریخ این فرش از روی شکل اسب سواران معلوم می شود. طرز نشان دادن اسبهای جنگی که به جای زین قالی بر پشت آنها گسترانده اند و پارچه روی سینه اسب از مشخصات آشوریها می باشد اما در روی فرش پازیریک ریزه کاریهای مختلف و طرز گره زدن دم اسبها ، در نقوش برجسته تخت جمشید نیز دیده می شود. همچنین فرش پازیریک نمونه کمیاب و زیبایی است که با تکنیک بالا بافته شده است، فرش پازیریک که ۲۴۰۰ یا ۲۵۰۰ سال از عمر آن میگذرد در مقبره یخ زده رئیس سیتها در مغولستان که بصورت بسیار خوب نگهداری شده بود پیدا شد.

اما اوج فرش کلاسیک یرانی را که از آن با رنسانس فرش  ایران یاد می شود زمان سلاطین صفوی می باشد. این دوران حدود ۱۵۰۰ تخته فرش به یادگار مانده، و در موزه‌های بزرگ دنیا و مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شوند.در گذر تاریخ بافتن فرش به گسترده‌ترین هنر دستی و مهارت خاص ایرانی مبدل شده است.

در اين دوران در کنار قصرهای پادشاهان کارگاههای فرش بافی بناشد و مراکز گوناگون که قبلا در تبريز ، اصفهان ، کاشان، آران و بیدگل، مشهد ، کرمان ، جوشقان ، يزد ، استرآباد ، هرات و ايالات شمالی نظير شيروان ، قره باغ و گيلان وجود داشتند توسعه و رونق بيشتری گرفتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button